W programie Geo-map istnieje możliwość tworzenia własnych formularzy MS Excel.
Istnieją dwie możliwości:
- tworzymy formularz Excel na podstawie istniejącego wzorca
- tworzymy formularz Excel na podstawie własnego wzorca
Pierwsza możliwość została omówiona w osobnym poście, do którego prowadzi link, w tym temacie zajmiemy się wyjaśnieniem mechanizmu tworzenia własnych formularzy Excel.
Informacje pobierane z atrybutów obiektów określamy oznaczeniem (skrótem) zaczynającym się od znaku $ lub #. Dostępne obecnie znaczniki mają następujące oznaczenie.
Teraz gdy znamy już oznaczenia poszczególnych atrybutów otwieramy MS Excel i tworzymy własną tabele z właściwymi polami, przykładowa tabela wygląda tak:
Istotne zapisy w pliku wzorca to znak >> (dwa znaki większości) oznaczające wiersz w pliku, który będzie wypełniany atrybutami kolejnych obiektów GEO-MAP powtarzany tyle razy ile obiektów oznaczono. W przypadku braku takiego znacznika konieczne będzie ręczne określenie komórki przed zapisem bloku do pliku .xls. Są to odpowiednio oznaczenie wiersza i kolumnie początku wzorca. Brak komórki oznaczającej początek wzorca sygnalizowany jest odpowiednim komunikatem. Standardowa instalacja GEO-MAP zawiera gotowe do wykorzystania szablony znajdujące się w katalogu GMW/FORMS/XLS tam też należy zapisywać nowo utworzone formularze.
W przypadku atrybutów liczbowych możliwe jest określenie dokładności zapisu (liczby znaków po przecinku). Wystarczy na końcu zmiennej atrybutu dopisać dwukropek i oczekiwaną liczbę cyfr po przecinku. Przykładowo wpisanie $PE:4 spowoduje, że pole ewidencyjne zostanie zapisane z dokładnością do 4 cyfr po przecinku. możliwe jest również używanie formuł matematycznych. Poniżej po lewej przedstawiono fragment szablonu LPISPorownaniePola.xls. Z prawej strony widoczny jest fragment raportu wygenerowanego na podstawie tego szablonu:
W komórce G6 wpisano formułę liczącą różnicę między polem powierzchni działki obliczonej, a polem z ewidencji gruntów. W trakcie zapisu bloku do pliku .XLS formuła ta zostanie skopiowana dla każdego obiektu (tutaj działki), dzięki czemu w gotowym pliku automatycznie otrzymamy policzone wszystkie rozbieżności. W podobny sposób można stosować różne style i formatowania, które zostaną następnie zastosowane dla wszystkich obiektów w tabeli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz