środa, 22 marca 2023

Czym jest WMS?

 WMS (Web Map Service) to opracowany przez OGC (Open Geospatial Consortium) standard publikacji danych przestrzennych w Internecie. Zasadę działania serwisu WMS przedstawiono na rysunku poniżej.

Użytkownik przy pomocy odpowiedniego oprogramowania – klienta WMS – łączy się z serwerem (lub serwerami), który generuje informacje o swoich możliwościach i zgromadzonych na nim danych. Na podstawie otrzymanych informacji użytkownik wysyła do serwera zapytanie dotyczące interesującego go obszaru, na które składają się:

  •  zakres współrzędnych obszaru,
  •  identyfikator układu współrzędnych,
  •  wykaz warstw informacyjnych,
  •  wymiary w pikselach (szerokość, wysokość) pliku graficznego (JPG, TIFF, GIF, PNG,...).

W odpowiedzi serwer wysyła użytkownikowi plik graficzny o zadanych parametrach, który jest następnie wyświetlany na ekranie przez klienta WMS. W przypadku korzystania z więcej niż jednego serwisu możliwe jest łączenie zwracanych przez nie informacji zarówno w aspekcie treści (np. ortofotomapa + granice działek) jak i podziału przestrzennego (np. mapy sąsiednich powiatów) – dane pochodzić będą z różnych serwerów, ale rezultatem będzie ciągły i spójny obraz (rys. poniżej).


Zalety WMS

Do podstawowych zalet standardu WMS należą:

  • możliwość natychmiastowego nakładania map pochodzących z rozproszonych źródeł danych, zapisanych w różnych formatach, różnych układach współrzędnych,
  • możliwość tworzenie sieci danych WMS, które pozwalają użytkownikom łączyć dane własne (w tym lokalne) z danymi pochodzącymi z różnych źródeł,
  • możliwość skupienie się poszczególnych instytucji na ich własnych informacjach i aplikacjach z jednoczesnym wykorzystaniem danych obcych jako referencyjnych.

Przykład wykorzystania danych WMS do wzbogacenia danych lokalnych w systemie Geo-Map przedstawiono na rysunku.


Szczególne znaczenie ma możliwość wykorzystania aktualnych danych ewidencyjnych, pochodzących z serwerów powiatowych prowadzonych przez ODGiKi lub z krajowego Geoportalu. Pod adresem www.geoportal.gov.pl oraz www.geoportal2.pl znajdujemy serwisy, które spinają i udostępniają dane z kilkunastu powiatów publikujących swoje dane w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz